August 31st Entry List

Class 1 Road Going Specialist Prod Cars 1401 to 1800

11 Andreas Tautscher Caterham Supersport 1750
74 John Robert Westfield SEI 1696

Class 2 Road Going Specialist Prod Cars 1801 & Over

20 Len Sheppard Caterham 420R 1999
31 Nick Mann GBS Zero 1598
77 Adrian Duport Westfield Duratel 1998
92 Ben Batiste Westfield S2000 1998
777 Dan Bichard Westfield Duratel 1998

Class 3 Sports Libre Saloons Rally Cars 1601 & over

14 Gary Duquemin San Larenzo Service Centre Escort 2000
36 Nick Duquemin San LarenzoService Centre Escort 1998
86 Kevin Rumens Gsy Trade Windows/Whiteway Escort 2000
174 Gary Robert Skip Co Renault 1998

Class 4 Road Going Series Prod Cars up to 2000

12 James Le Pavoux Renault Clio RS200 1600
13 Jamie Le Page Ryans Diamond Drilling Honda Civic 1998
45 Nigel Ozanne Citroen Saxo 1600
63 Stuart Wherry Moleys Honda Type R 2000
116 Lee Poole Honda Civic FN2 1998
122 Jess Bichard Hobbs Architectural Fiesta ST 1998
144 Tim Marquis Fiat Arbarth 695 Biposto 1368T
167 Dan De La Mare Mazda MX5 1800
210 Tom Ogier Toyota MR2 1800
732 Mark Bichard Toyota MR2 1800
889 Cameron Ingrouille Fiat Arbarth 500 1368

Class 5 Motor Cycles 351 to 500

6 Ben Carre’ Top Gun TilingHusqvarna 450
8 Josh Lambourne BLP Motorcycles SMR 450
107 Paul Ferbrache Macs Motorcycles Husqvarna 450
112 Leigh Digard TKB Racing KTM 450
187 Phil Ferbrache Macs Motorcycles Husqvarna 450
211 John Tardivel Yamaha YZ 450
711 Matt Hale Husqvarna FS 450

Class 6 Sports Libre up to 1600

37 Tim Torode Wheeler Dev.Mallock MK18 1300
46 Paul Le Messurier Ravenscroft Construction Lemtech 1340
746 Ian Le Messurier Ravenscroft Construction Lemtech 1340

Class 7 Sports Libre G up to 1400

72 Sam De Carteret Mini pickup 1000
84 Chris Law Mini pickup 1000

Class 8 Scooters

171 Jez Mann Lambretta 250

Class 9 Standard Sand Racing Saloons

70 Ian Gillespie Le Villette Garage MG ZR 1796
130 Scott Webb Subaru Impreza WRX 1998
131 Gary Le Page Island Motor Company Honda 1998

Class 10 Racing Cars Non Trans Axle

2 Scott Rayson Chevy Special 6800
69 Peter Clarke Jagernought 5100
769 Tara Harvey Jagernought 5100

Class 11 Racing Cars 601 to 1100

78 Alan Prevel Auto Repair Centre OMS PR 998
91 Tim Tulie Empire 00 1070
727 Emma Rayson Lesbirel’s Motors Jedi Mk1 998

Class 12 Racing Cars 1101 to 1600

134 Nick Saunders Eric Sturdza Reynick 1598
177 Steve Brehaut Resolution IT Empire Evo 1400
404 Matthew Bougourd Bailiwick Refrigeration Force 1300

Class 13 Racing Cars 1601 to 2000

17 Andy Bougourd Force PT 1630
61 Peter Dorey Dallara F306 Honda 2000
715 Geoff Guille OMS CF04 1990

Class 14 British Motorcycles (Pre 1975) unlimited

71 Robin Froome Greeves 246

Class 15 Motorcycles 126 – 250

49 Owen Poynder Husqvarna 249
121 Matt Hale Honda CR 250
511 Pete Le Page HondaCR 250
611 Tom Heyworth KTM SX 250

Class 16 Production Motor Cycles up to 250cc

64 Andy Digard Honda NSR250 249

Class 17 Motor Cycles 501 – 600

510 Matt Bichard C.I Air Search Honda 600
677 Jade Ferbrache Honda CBR 600

Class 18 Sports Libre 1601cc to 2000cc

22 Ian Smith Mallock MK27 1998

Class 19 Special Sandracing Saloons

9 Steve Marquis TFL Citroen 2CV Special 1800

Class 20 Motorcycles upto 125cc

1 Harry Mann KTM SX 85
126 Jamie Bacon KTM 85
422 Owen Waddington Husqvarna 125

Class 21 Sports Libre Saloons 1401 to 1800

33 Harry Teal Mobile Valeting Ford Fiesta 1800

Class 22 Sports Libre Saloons 1801 & over

97 John Ledbrook Ford Anglia 1993T

Class 23 Modified Specialist Production Cars 1401 – 1800

5 Dave Bichard Country Butchers Special 1798
115 Mark Scott Graham Scott & Co Dax Rush 1799

Class 24 Road Going Series Production Cars 2001cc & Over

18 Colin Le Maitre Autocare Porsche Cayman 3400
21 Clive Maides Porsche Caymen GT4 3800
26 John Dunne Mitsubishi Evo 5 “Graham Scott & Co Evo 1997
53 John Litchfield Porsche 911 3800
54 Antony Pates Audi R8 V10 5200
158 Paul Bannier Icorserv Evo V 1998
164 James Pates Porsche 911 3800
188 Mark Freeman 1964 Shelby Cobro 4700

Class 25 Modified Limited Production Cars 1401 to 2000

99 Dan Alderton Mazda MX5 1800
113 Karl Marshall Vazon Motors Honda Civic 1800
118 Colin Bridle Peugeot 306 1800
193 Ben Mills Ford Fiesta 1660
205 Karl Robert Independent Skips Honda 1800
391 Adam Le Page WMS Service Centre Honda 1800
766 Craig Robert La Villette Garage Honda 1800

Class 26 Karts 125cc Gearbox

296 Mark Gillson Paint Evolution Mad Croc 125
666 Mike Brehaut Birel CR30 125

Class 27 Karts 250cc Single

50 Simon Lanyon Anderson Rotax 250
247 Richard Mollet Ricton Racing Anderson Rotax 250

Class 28 Karts 250cc Twin

241 Tony Mollet Ricton Racing 250

Class 29 Sports Libre Saloons upto 1400cc

73 Matthew Board Doric Insurance Mini Cooper S 1297

Class 30 Quads Unlimited

350 Doug Barnett Yamaha Banshee 465

Class 31 Motorcycles 751 and over

67 Mark Ferbrache Honda CBR 1000
421 Anthony Poynder Drainage Solutions GSXR 998
771 Colin Montgomery KTM 790

Class 32 Karts 125cc

19 Matt Le Gallez Sodi Sigma S3 125
96 Richard Gilmour Sodi Sigma S3 125
261 Adam Le Ray Karting Guernsey Sodi 125
501 Dave Rice Rotax Max CRG 125

Class 33 Motorcycles 601cc to 750 cc

111 Lee Roome KTM Smc 660
721 Craig Le lerre KTM Duke 654